Komosa ryżowa – dla kogo odpowiednia?

Komosa ryżowa, jest nazywana w różny sposób. Na przykład, możemy spotkać się z określeniem quinoa, czy też ryż peruwiański. Komosa ryżowa jest roślina jednoroczną i przede wszystkim, zalicza się ją do klasyfikacji rodziny komosowatych, czy też szarłatowatych. Głównie ta właśnie roślina, jest uprawiana w Ameryce Południowej, gdzie kiedy zostanie zebrana, jest poddawana specjalistycznej obróbce. Celem takiej właśnie obróbki, jest wyeliminowanie gorzkich saponin, jakie znaleźć możemy w łupinach nasion. Warto wspomnieć o tym, że coraz częściej podejmowane są próby uprawiania tej właśnie rośliny w Europie, Kanadzie, Indiach, czy też Ameryce Południowej. W Polsce, niestety nie jesteśmy w stanie spotkać tej rośliny, jednakże znaleźć możemy komosę białą, która występuje pospolicie i jest spokrewniona z komory ryżowa. Komosa ryżowa, pomimo tego że nie jest zborzem, to jednakże wytwarza nasiona, w których składzie znajdziemy dużo zboża.

Komosa ryżowa i jej właściwości oraz wartości odżywcze

Komosa ryżowa ma bardzo wysokie wartości odżywcze, dlatego też roślina ta została zakwalifikowana do tak zwanej grupy superfoods, a więc artykułów, które wyróżniają się niezwykłymi korzyściami prozdrowotnymi. W porównaniu do pszenicy, czy też do kukurydzy, komosa ryżowa ma zdecydowanie lepszą kompozycję chemiczną. W jej składzie znajdziemy sacharydy, w których dominuje skrobia. Główną zaletą, jaką cechuje się to psełdozboże, jest bardzo duża ilość białka, jakie może stanowić nawet 22 procent. Ponadto trzeba powiedzieć, że quinoa zawiera doskonały skład aminokwasowy, dzięki czemu białko komosy, porównać możemy do protein zwierzęcych. Nie ma się co dziwić, że nawet Inkowie, nazywali komosę ryżową świętym zbożem, ponieważ charakteryzuje się ona bardzo wysokimi właściwościami antyoksydacyjnymi. Quinoa, dzięki ogromnej ilości flawonoidów, zwłaszcza kwercetyny, kwasu kumarowego i wanilinowego, chroni przed starzeniem się naszego organizmu i rozwijaniem się wielu różnych dolegliwości.

Jakie zastosowanie ma komosa ryżowa?

Każda osoba, której zależy na tym, aby zdrowo żyć i zdrowo się rozwijać, powinna regularnie spożywać właśnie komosę ryżową. Z jej spożywania, wynika bardzo dużo zalet, o których trzeba się nieco dowiedzieć. Przede wszystkim w komosie ryżowej, znajduje się wiele, bardzo ważnych witamin oraz minerałów, które mają wpływ na pracę całego naszego organizmu. Quinoa, będzie szczególnie dobra dla osób, które mają wysoki poziom złego cholesterolu, czy też chorują na dolegliwości związane z układem krążenia.